uykusuz sozluk ogrenci bursu

/ 7  » 

başlık içinde ara
no reklam!
 1. şahsen sakal olarak aylardır, hatta yıllardır planladığım proje.

  çok değil, 2-3 öğrenciye ayda 50-100 tl arası değişen burslar bağlamak çok zor değil. düşününce o cüzdandaki para nerelere gidiyor. uykusuz sözlük olarak bu işi başarmak ne çok zor, ne imkansız. ve 2011-2012 öğretim yılı bu iş olacak, sakal olarak ben söz veriyorum gelecek vaad eden birine bu burs gidecek.

  iletin, yakınınızda çevrenizde bursa ihtiyaç olan bir öğrenciyi yükseltmek görev. imkansız değil, durma!! yola çık!!
  (sakal, 18.07.2011 05:05 )
 2. uykusuz sözlük yazarları, okurları ve takipçileri kesinlikle bunu gerçekleştirecek.
  (sakal, 18.07.2011 05:09 ~ 19.07.2011 14:27)
 3. belki gerçekleşecek gibi görünmüyor sizlere ama kesinlikle gerçekleşecek.

  bakın; ayda 5, 10, 20 tl'ye çok güzel işler başarmamak elde değil. ve şahsen benim bu işin başarılacağına inancım tam.

  gelecek ilerleyecek! ve evet, sözlüğün burslu öğrencileri deli gibi parlayacak.
  (sakal, 18.07.2011 05:15 ~ 12:34)
 4. kesinlikle gerçekleşmeli hatta resmiyete dönüştüğünde öğrenci halimle aylık 20 tl katkıda bulunacağım burs olacaktır.*
  (grandemaestro, 18.07.2011 17:42 ~ 19:19)
 5. bu çerçevede (en azından uşak için) çok büyük ihtimal başarılı bir lise öğrencisinin dershaneye burslu gitmesi de sağlanabilir. bu hususta yuksel06, alaka ve devrim1917'nin önemli adımlar atabileceğini düşünüyorum.

  sizler bu konuda çevrenizde bu tür öğrenciler tanıyorsanız ya da ulaşabilirsiniz iletin, belki uşak dışında bazı ulusal dershanelerde (çözüm, fdd, uğur gibi) bağlantı kurulabilir ve uşak dışında da gereken yapılabilir.
  (sakal, 19.07.2011 14:11 )
 6. böyle bir şeyin düşüncesi bile güzelken faaliyete geçtiği anın güzelliğini tahmin bile edemiyorum imkansız olmayan pamuk ellerin cebe en gerekli anda gideceği burs olacaktır.
  (mjw, 20.07.2011 01:49 )
 7. tartışmaya açılması, yeni fikirlerle beslenmesi ve bir noktada resmiyete dökülmesi gerekir.
  bizde 5-10 elimizden geldiğince destek oluruz.
  (ruspucucu, 20.07.2011 18:54 )
 8. bu bir ilk olacaktır muhtemelen. yardıma ihtıyacı olan birine yardım edilebilir, elimizden geldiğince destek olunur. bu sözlük yazarları arasındaki dayanışmayı gösterir. bu bir ilk olacak, çok takdir edilesi bi düşünce.
  (cicigirl, 31.07.2011 21:26 )
 9. bu işin peşinden koşulmalı.
  şahsen ben aylık düzenli 5-10 lira hem gönderir hem de yakın çevreme göndertebilirim.
  bu işin arkasının gelmesi sahiplenilmesi ile paralel.
  (big mountain, 22.08.2011 03:35 )
 10. (bkz: olmaz olmaz deme hiç)
  (mariann, 24.08.2011 13:22 )
 11. ahh şimdi öğrenci olmak vardı dedirtir.
  bizim zamanımızda hiç böyle şeyler yoktu'lu cümlelerin parlayan yıldızı, transfer piyasasının yeni gözdesi.

  (bkz: ah ulan rıza)
  (dartanyan27, 24.08.2011 13:31 )
 12. 1 yıl önce bunu ortaya attım, destek bulamadım. tahminimce çok iyi duyulmadığından, yoksa herkesin olumlu ya da olumsuz bir şey söyleyeceğine eminim.

  şimdi;

  bu sözlükte yazan, devamlı olarak buraya giren ve her şeyden önce "bursa ihtiyaç duyan öğrenciler" olduğunun farkında olan ve bir şeyler yapmak isteyen birçok insan var. bu entry'mde kimseden izin almadan, ve özür dileyerek bazı aklıma gelen isimleri yazacağım. bunlar elbette samimi olduğum ve tanıdığım kişiler, istek oldukça da ekleme yapacağım.

  bakınız; ziraat bankası, vakıfbank gibi bankalar atm'lerden ücretsiz havale yapıyorlar. hem de çok kolay. gidiyorsun, 10 tane rakam girip parayı gönderiyorsun tık gidiyor.

  2 aylık, ayın belli bir döneminde (örn 1-8'i arası) sadece ama sadece, minimum olarak 10 lira gönderebilecek durumdayız. ben buna eminim. üşengeçlik kalkarsa bu iş çok rahat yapılır. tekrarlıyorum, 2 ayda bir kez bankamatiğin birine 7 gün içerisinde gidip sadece 10 lira yatırıyoruz. bu kadar.

  bu çerçevede; önerim 2 tane lise öğrencisine, küçük bir komite kurarak mülakatla bitecek küçük bir süreçle aylık 100 lira burs bağlamak. kıstasları, ayrıntıları burada, bu başlık altında hep beraber konuşarak karar vereceğiz elbette.

  alaka, bilenbiri, blackastrial, buzzkill, canan, cilekes, coffeeaftermidnight, dartanyan27, dolorex, duru, dramaqueenslullaby, ekispires, girdap, gregory huxtable, guzin abla, klimanjero, kobe ugur, mayday, melancholy, mettaworldpeace, mjw, newth, patty diphusa, pelin, poko, probis, sahmeran, sakal, samsadankalanlar, scapula, sevgi, silhouette, sokratesinictigibaldiranzehiri, toprak, tufansenmisinoglum, weirdo.

  unuttuklarım varsa affola.

  isimlerini yazdığımdan dolayı rahatsız olanlar varsa, ki olabilir, onlarda kusura bakmasın. ben bu insanlar üzerinde nazım geçtiği için isimlerini yazmaktan rahatsızlık duymadım. çoğu buraya entry yazmasa daha bu işe gönülden ve düzenli destek verecektir eminim.

  30 kusur insan yazdım ben. dedim ya, 2 aylık 10 lira. hatta isteyen olur 20 gönderirir. durumu olmaz 5 gönderir, imkanı olmaz o ara gönderemez. ama eğer bu işe gönül koyulursa, düzenli yapılırsa olmaması için hiçbir sebep yok. hiç ama.

  uykusuz pasajı'da eminim bu işe girişecektir.

  birlikten güç doğar lan. sizin için, benim için 60 günde önemli olmayan o 10 lira başka insanlar için, küçük çocuklar için çok ama çok önemli olacak, onları hayata bağlayacaktır belki de. kaldı ki elden gelen bu, ve biraz önce de söylediğim gibi hiç ama hiç zor değil.

  ben diyorum ki bu ay, eylül ayında bu işi ayarlayıp ekim ayından hazirana kadar 8 ay bu işi yapmak. 8 ay.

  yapılmayacak bir şey değil. hele biz uykusuz sözlük yazarları için.

  edit: patty diphusa ve coffeeaftermidnight eklendi.

  edit 2: scapula'da eklendi.

  edit 3: gerizeki ve cans'da bizlerle.

  edit 4: mr tortuga'da geldi.

  edit 5: tamam ayol'da katıldı.

  edit 6: nicktazebitti geldi.

  edit 7: duslerhekimi de geldi.

  edit 8: mr.boz'da geldi.
  (sakal, 12.09.2012 17:35 ~ 17.09.2012 13:56)
 13. 2011 uykusuz sözlük kardeş okullar kütüphane oluşumu'ndan sonra tadından yenmeyecektir!!
  (sakal, 12.09.2012 17:42 )
 14. bir sözlüğün ortaya atabileceği en iyi fikirlerden birisi. sanmıyorum ki burada kimse tek başına bir çocuğun ya da gencin eğitimine tek başına katkı verebilecek durumda olsun, ancak bu şekilde bir uygulama ile 2 belki 3 kişiye yardım eli uzatılabilir. gerçekten kimseye zararı dokunmayacak ama bazılarına faydalı olacak süper bir fikir. büyük sözlüklere de örnek olmasını beklemekteyim açıkçası. sakalı da bu fikrinden dolayı özellikle takdir ediyorum.
  (patty diphusa, 12.09.2012 17:59 )
 15. yaz listeye. dedigim entry.
  (scapula, 12.09.2012 18:00 )
 16. sözlük gibi birçok farklı insanı birleştirebilecek bir ortam varken, bunu en güzel şekilde değerlendirme yollarından birisi. düşünenin, örgütleyenin eline, aklına sağlık. gönül ister ki verilen katkılar beklenenden de çok olsun, planlanan sayıdan daha da fazla öğrenciye aynı imkanı hep birlikte sağlayabilelim.

  geçen sene duymadığım için, haberim olmadığı için kendi kendime uyuz olmama neden olan bir projeydi. şimdi ise şansıma aynı fırsat tekrar elime geçiyor. bu fırsatı da tepen ne olsun.
  (gregory huxtable, 12.09.2012 18:20 )
 17. hem belki bu yolla çok daha fazla kişiye ulaşır şahane fikre destek olacak insanlarla tanışırız.daha çok çocuk okur,daha çok insanın mağduriyeti çözülür.
  (samsadankalanlar, 12.09.2012 18:53 )
 18. ayrıca bu burs işi sağlanırsa ek olarak kendi çabalarımla durumu olmayan bir lise son öğrencisine uşak'ta bir dershanedeye ücretsiz gitme hakkı sağlaybilirim. bir şeyler yaparsak devamı da elbet gelecektir.
  (sakal, 12.09.2012 19:01 )
 19. bir yeri, oradaki insanları çok seversin bazen. öyle seversin ki, elin kolun uzaktadır da yüreğin hep yanında, yanlarında... bu sözlük dahil olduğum ilk aydan itibaren bana bunu yaşattı, öğretti. "yüzünü dahi görmediğin ve belki de görme fırsatın olmayacak insanları nasıl bu kadar sevebilirsin ki?" noktasında bu işler devreye giriyor işte. güzel yüreklerin bitmek bilmez güzellikleri. biliyorsun, ardında bu insanlar oldukça sırtın yere gelmez. biliyorsun ki, bu adamlar hatunlar varken kılına zarar verilemez. öyle güveniyor öyle seviyorsun. benim için değil, şurada tanıdığım insanların hepsi için geçerli bu. güven duygusu, inanç, sıcaklık...

  şimdi yeni bir adım atıyoruz, bizim sırtımız yere gelmiyorsa madem, elimizi başkalarına da uzatalım sırtları yere gelmesin diye, güvensinler diye. güven inanç, sıcaklık gencecik bedenlerde sayemizde can bulsun diye. ufacık bir yardımla, genç sakallar, gregler, probisler, girdaplar, pelinler yetişsin diye... güzelliğimize güzellik katalım diye hep. yine inançla, yine umutla. karınca kararınca...

  şu olaydan haberdar olalı toplasan 10 dakika oldu, hala diken diken tüylerim, hala dolu dolu gözlerim. öyle bir gurur ki bu anlatılmaz. oysa daha sadece ufacık bir adım, ufacık. ama diyor ki insan sevmekte haklıyım, canım demekle ne de iyi ettim! bu duyarlılık yüzünden buradayım, hep olacağım, elimden gelen ne varsa sonuna dek yaparak hep buradayım!

  yapılacak şey basit, sonucu ise muhteşem... ne kadar istekli, hevesli olunursa bir o kadar daha muhteşemleşecek ki buna şüphem yok. bu insanlar şüpheye yer bırakmayacak kadar doğru insanlar.

  yepyeni umutlar doğurmaya, kapılar açmaya gidiyoruz ailecek, ufacık bir adımla, gencecik fidanları ayakta tutmaya. ardından yaslanıp arkaya, koşmalarını izlemeye. gencecik sakallara, girdaplara, topraklara....

  iyi varsın sözlüğüm, iyi ki varız!
  (dramaqueenslullaby, 12.09.2012 19:05 )
 20. uykusuz sözlük'ün geçen sene sakal'la birlikte ortaya attığı bir düşünce idi ve böylesi bir destek bulması karşısında hayata geçirilmesi için artık hiçbir engelin kalmadığı görülüyor. küçük, minik bir katkı ile gerçekleşebilmesi mümkün olduğundan #448015 nolu entry'de yazılan isimlerin, hatta daha başkaların da katılacağına hiç şüphe yok. gönülden destekliyorum ve oluşumun sonuca ulaşması için de gereken çabayı elimden geldiğince göstereceğim. birlikten kuvvet doğacağından adım gibi eminim ve hepimizin, her ay belki böylesi küçük meblağları nerelere harcadığımızı gözümüzün önüne getirdiğimizde "neden olmasın?" diyeceğinden de kuşku duymuyorum.

  sakal'ı ve katılımcı uykusuz sözlük ailesini kutluyorum. umarım minik tasarruflarımız bir kaç öğrenciye büyük bir imkan olarak yansır. tek başına belki bir anlam ifade etmeyen miktarlar "damlaya damlaya göl olur" misali, azımsanmayacak ölçüde fırsat yaratabilir gençlerimize.
  (toprak, 12.09.2012 21:38 )
 21. geçen sene gereken desteğin verilmemesine üzüldüm.
  bu sefer adı geçen geçmeyen tüm yazarların ellerinden geleni yapacaklarından hiç şüphem yok.

  e biz hazırız?
  (blackastrial, 12.09.2012 22:43 )
 22. beni fazlasıyla heycanlandırıyor. sakal örnek bir davranışta bulundu ve bizleri bu güzelliğe dahil etti. elimden geleni ardıma koymamak için çabalayacağım.
  (canan, 12.09.2012 23:12 )
 23. biyolog ve isminin geçmesini istemeyen değerli bir yazar daha katıldı kervana. ayrıntılar, bazı evraklar, bursiyerlerden ne gibi özellikler isteneyeceği gibi ayrıntıları da burada tartışıp en güzel haliyle belirleyeceğiz tabii.
  (sakal, 13.09.2012 00:20 )
 24. +1'imi en yüceler yücesi şükellamla verdiğim oluşum.

  1 paket sigara az içilip 3 şişe bira az tüketilip her insanın eline cebine atabileceği gerçeği gözlerimizin önünde. keyfi işleri paylaşma eşiğini sıkıntıdaki insana 3 gram huzur vererek, daha da önemlisi ona bir gelecek sağlarak ona bu huzuru taddırmak bilinir ki dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayacak iç güzelliğini yaşatır.

  hesap işleriyle uğraşacak adama da ihtiyaç varsa ona da talibim. bugün 2 lise genci, yarın 4 üniversite öğrencisi öbür gün 50 ihtiyaç sahibi öğrenci topluluğu.. bir bakmışsın yıllar sonra uykusuz ilköğretim okulu. yok artık deme. aslında zor değil. cidden. şurada kaç yüz kişiyiz. bakma sözlük içi dönem dönem belirli sayılar içerisinde döneliyoruz ama toplasak bu adamları, hatta sözlükte yazarlık yapmalarına dahi gerek yok, toplasak çevremizden şöyle birkaç, yaysak burs olayımızı kişi başı 10 tl den nice güneşler doğar nice çiçekler açar. 10 tl kimseyi fakirlemez, zenginlemez de.

  geçen sene ilk çıktığı dönemde patlayamamasının sebebi sanıyorum o sıralar üzerinde fazla durulamaması ile alakalı idi geçerli mazeretleriyle. bu defa daha yoğun daha baskın daha istekli bu yola baş koyup, güzel sonuçlar alacağımıza eminim.

  şimdi sıra bankamızı kurmakta;
  (bkz: uykusuz sözlük bankası)

  güzel insan sayılarıyla düzenli bir akıcılığı yakalarsak; bankamız alt yapısında bunları bütün yazarlamıza bilgilendirip topyekün biriken ve kaç öğrencinin ihtiyacını karşılayabildiğimiz gerçeğini okuyup okuyup gururlanacağımızı şimdiden görür oldum. tüylerim tiken tiken oldu. heycanlandım. yüreğim pır pır.
  vira rast gele gönül dostları.
  (guzin abla, 13.09.2012 02:15 )
 25. şimdi;

  süreç mükemmel başladı diyebilirim. destek beklenildiği gibi çok ve içten. olay şu anda bu işle ilgilenecek bir komite. bu işi tek başıma kendimde yürütebilirim fakat bir komite olursa hem bilgilendirmek hem de tek başlılık olmaması adına güzel olacaktır. bu tür bir komitede olmak isteyenler bu başlığa diledikleri gibi bir şeyler yazarlarsa iyi olur. bursa maddi açıdan katkı sağlayan herkes elbette katılmak zorunda değil, bir tür düzenli ekip oluşturalım istiyorum.

  2 biradan sonra bende duygusal anlamda şunu söyleyebilirim; bu sefer beklenildiği gibi bu kadar güzel insanın bu işi sahiplenmesi beni gururlandırdı. guzin'de yazmış, bu iş eğer başarıyla gerçekleştirilirse böyle de kalmaz, büyür.
  (sakal, 13.09.2012 02:28 ~ 2:33)
/ 7  »