koyun

başlık içinde ara
no reklam!
 1. etinden, sütünden ve yününden yararlanılan, cıkardığı sesle * bulmaca gündeminden düşmeyen, uyku tutmadığı zamanlarda * sayınca uyutan *, sürü psikolojisi içinde hareket eden, yarın binlercesinin kurban vazifesini yerine getireceği sevimli hayvan.
  (duru, 19.12.2007 17:29 )
 2. klonlama (kopyalama) tekniği için denek olarak seçilen ilk hayvan.. sonuncusuda insan olsa gerek..
  (alaka, 19.12.2007 17:34 ~ 19.12.2007 17:35)
 3. kurban bayramında kesinlen hayvan.
  (ece12, 19.12.2007 18:12 )
 4. bir hayvan türü.
  (derin, 19.12.2007 18:50 )
 5. (bkz: davar)
  (ericcartman, 19.12.2007 18:50 )
 6. yarın kadrolarında büyük eksik verecek türlerden bitanesi.
  (ericcartman, 19.12.2007 18:51 )
 7. güdülendir.

  ülkemde çok var bunlardan. birisi çoban oluyor ve birinci koyun çobanın peşine takıldı mı, bütün koyunlar çobanla beraber yürümeye başlıyorlar. sorgulamak yok. nereye gidiyoruzculuk yok. sadece yürürler koyunlar. çünkü çoban yürür, birinci koyun yürür, diğerleri de onu takip ederler. bu koyunların beyni yoktur. varsa da kendilerine çalışmaz, çobana çalışırlar. çoban bunların sütünden, yününden, etinden yararlanır. koyunsa kendisinden bir parça bıraktığından habersiz sadece çobanının peşinden gider. onun yaptığını yapar, dediğini dinler. mesela çoban koyunun birisini uçurumdan aşağıya atsa tüm koyunlar uçurumdan aşağıya atlarlar. sorgulamak yok, çoban eğer birimizi attıysa tamamdır, hepimiz atlayacağız.

  bir de sürüden ayrı takılan, kara koyun dediğimiz koyunlar vardır. çobanlar bu koyunları sevmezler. çünkü bunlar sürekli huysuzluk yapıp sürüyü bozarlar. bu sebeple çoban tarafından doldurulan diğer koyunlar bu koyunları dışlarlar. kara koyunun hala etkisi devam ediyorsa da bu koyun kesilir. diğerleri de mutlu mesut güdülmeye devam ederler. bazen kara koyunların bütün bir koyunu örgütleyip çobana karşı durduğu ve çobanın pes ettirdiği de tarihte görülmüş bir olaydır. devrim yapan bu koyun günün birisinde ölürse, sürü yine art niyetli çobanların elinde kalır ki bu da döngünün tekrarlanmasına sebep olur.

  günümüzde kara koyunlar pek ortalarda görünmemektedir. çünkü bundan otuz yıl kadar önce yapılan çoban darbesinde bu kara koyunlara ve onları yetiştiren ebeveynlerine büyük bir darbe vurulmuştur. bu sebeple günümüzde yetişen koyunlar genelde yukarıda anlattığımız çoban koyun ilişkisine uyumlu, kendini sağdıran, üzerinden para kazanılan koyunlardır. çobanlar da bundan oldukça memnunlardır. koyunlar da memnun olmalıdır ki, son üç seçimdir aynı çobanı seçmektedirler.

  peki hala umut var mıdır? koyunlar halinden memnundur. güdülürler, bunu da içinde hala az da olsa kara koyunluk olan koyunlara gülerek, neşeyle anlatırlar. içinde umut olan kara koyunlarsa susarlar. düşünürler ki elbet gün olacak devran dönecektir.
  (carica, 26.12.2011 01:17 )
 8. (bkz: bir coban parcasisin olmasan bile koyun daima egeceksin baskalarina boyun)
  (kettleuzayteleskobu, 10.02.2012 01:19 )