dandanakan savasi

başlık içinde ara
no reklam!
 1. dandanakan savaşı (1040), selçuklu devleti'nin gazne devletini yendiği ve gazne devleti'nin çözülmesine yol açan savaştır.

  tuğrul ve çağrı bey'lerin gittikçe büyüyen türkmen kuvvetleri gazne şehirlerini tehdit edip, yağmalamaya başlamıştı.gazne hükümdarı sultan mesud selçuklu tehlikesine son vermek için çoğunlukla zırhlı askerlerden oluşan büyük bir ordu ile selçuklular'ın üzerine sefere çıktı.

  gazne ordusu serah'a yürüyüş sırasında selçuklu vur-kaçları ile yıpranmış, su ve yiyecek kaynakları da selçuklu askerleri tarafından kesilmişti.sonunda 23 mayıs 1040'ta, merv ve serah arasındaki dandanakan'da iki ordu çatışmaya başladı.

  üç gün süren savaş selçukluların büyük galibiyeti ile sona ererken, sultan mesud 100 süvarisi ile canını zor kurtardı.savaş selçuklular'ın bölgede hakimiyetinin başlangıcı ve büyük selçuklu devleti'nin kuruluşu olarak kabul edilir.sultan mesud askerleri tarafından öldürülür.

  (damat, 23.10.2007 00:36 )
 2. gazneli ordusu'nda bulunan türklerin, aynı ordudaki araplardan-farslardan rahatsızlık duyması sonucu, savaşta pek varlıklarının göstermemeleri ve diğer kuvvetlerin de zaten savaşamamaları sonucu, çok az bir türk okçu-süvari gücüyle selçukluların galip geldiği savaş...

  savaşın kaderini; yerleşik hayat süren, buna bağlı olarak da hareket gücü zayıf olan bir orduya sahip olan bir devletin * ordusuna karşı, selçukluların vur-kaç taktiği yaparak çöle çekilmesinin ve çekilirken her türlü otlağı, su kaynağını yok etmesinin belirlediği söylenir.
  (ussaki, 09.12.2007 19:28 )
 3. sokaktaki dedenin bile tarihini bildiği savaş.
  (thorn, 09.12.2007 19:31 )
 4. selçuklular ın horasan bölgesine iyice yerleşmeleri üzerine gazneliler in büyük bir ordu hazırlayıp savaştıkları ve sayıca çok az olan selçuklulara yenildikleri savaştır. bu savaştan sonra büyük selçuklu devleti resmen kurulmuştur.
  (kasirga, 14.07.2010 15:21 )