bogaz

başlık içinde ara
no reklam!
 1. canın geldiği söylenen, vücudumuzun bir bölümü. hatta daha bilimsel bir tanım için;  ---alinti---
  kafatası alt kısmından başlayıp alt gırtlak kıkırdağı hizasında yemek borusu ile birleşen, duvarlarını kasların teşkil ettiği sindirim sisteminin ağızdan sonraki ikinci ünitesi
  ---alinti---
  diyeceğim o ki, çok hassastır bu boğaz. tahriş olmaya falan çok elverişli. br tahriş oldum mu da yatağa bile düşürebilir sizi. birkaç gündür boğazım böyle fırça sokup fırçalamışım gibi acıyor. oysa ki öyle bir şey yapmadım ( bazılarınız 2. kez duyuyor bu tarifimi). konuşmaya, yemeğe mecal bırakmıyor allahsız. yaşama sevincimi aldı götürdü, beni yataklara hapsetti. ne boğazmış deyip duruyorum sabahtan beri, öyle hafife almaya gelmiyor.
  (sevgi, 23.03.2011 19:17 ~ 19:29)
 2. ne kadar iyi korunursa korunsun; tonsillit, farenjit, larenjit v.b. gibi şiddetli geçirilebilen enfeksiyonlara engel olunması mümkün olmayan çok duyarlı bir bölgedir. sarıp sarmalanır iyice, bu kez fazla terler...açıkta bırakılır "yiğidin bağrına essin rüzgar" diye, soğuk alır...ortası bulunmaya çalışılır, bu defa da "sıcak çay", "soğuk kola"dır bahanesi. kendi haline bırakmak en doğrusudur. üzerinde durulduğunu, kendisiyle fazlaca ilgilenildiğini bir anlarsa bu trafiği en yoğun olan bölge, naz üstüne naz yapar. gıcık verir, tükürüğü dev boyutlarda hissettirir, sesi soluğu keser.

  fazla sıcak olmayan ada çayı, ıhlamur ve nane limon karışımı mücadele için en iyi başlangıç silahlarıdır.
  (toprak, 23.03.2011 21:02 )
 3. coğrafi olarak iki kapalı yerin geçidi ki her zaman çok serin ve rüzgarlı olma özelliğine sahiptir.
  (ece12, 23.03.2011 21:03 )
 4. şişebilen bir insan borusu.

  öyle bir şişme ki nefes aldırmayıp geceye kadar ağzına su hariç bir lokma yemek koymayacak şişme. şerefsiz feci de acıtıyor.

  bir de bu kulağa da bağlı, bak şimdi tut kulaklarını. tut. tam kafanla birleşmiş olan kısmını tut. tuttun mu? şimdi daldığını var say ordan içeri 1 metre. ta oraları kaşındırıyor şerefsiz. sonra damağınla boğazlardan üstüne doğru hava çekerekten kaşımaya durul. hayır bi de komik bir ses. kalabalıkta yapınca da şeyoluyo.

  aman meret bir şey be. aldırmaya karar verdim doktorum nerede.
  (guzin abla, 08.03.2012 21:37 )
 5. acımasın, şişmesin başka bişey istemem. en çok bundan çektim ben hayatım boyunca yemin ederim. yutkunsan bi dert yutkunmasan bi dert, konuşsan bi dert konuşmasan ayrı dert.. lanet, illet.
  (freyja, 28.03.2012 23:12 )
 6. rakının herhangi bir balığına en çok yakıştığı yer.

  bir de seven/sevilen varsa yanında. ufff.. yeme de... naparsan yap artık başka bi büyü bu mk. bittim.
  (tufansenmisinoglum, 29.03.2014 15:53 )
 7. (bkz: sanatına hor bakan boğazına torba takar)
  (ekispires, 29.03.2014 20:56 )